معرفی برگزیدگان جشن یازدهم

 پاییز برای انیمیشن ایران فصل ویژه ای است. همه ساله از روز ۶ آبان­ ماه که مصادف است با روز جهانی انیمیشن، انجمن ها ، دانشگاه ها و موسسات آموزشی با برگزاری هفته­ های انیمیشن، پاییز را پر از رویدادهای انیمیشنی می کنند و پایان این فصل پرکار با جشن بزرگ انیمیشن همزمان میگردد.

 یازدهمین جشن بزرگ انیمیشن ایران را همچون جشن دهم، هیات مدیره ­ی صنف نوپای انیمیشن برگزار کرد و معین صمدی سمت دبیر جشن را عهده ­دار بود. مراسم یازدهمین جشن، عصر ۲۸ آذر ۹۸ در سالن زنده یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی در فضایی تاریخی و چشم­ نواز برگزار شد. محمدرضا مقدسیان اجرای جشن را بر عهده داشت و پس از خوش­امدگویی به مهمان ها، از مهدی شیری، طراح پوستر و تیزر جشن یازدهم برای معرفی برنده بخش فضاسازی دعوت کرد.پس از اعلام نامزدهای این بخش، جایزه ­ی بهترین  فضاسازی که شامل جام زرین و لوح تقدیر بود به سمانه شجاعی به خاطر فیلم «جسم خاکستری» اهدا شد. آرمین بهاری برنده­ ی جایزه­ ی طراحی صدا در جشن دهم ،جایزه ­ی بهترین طراحی صدا را به سروش عابدی برای فیلم «ملکوت» تقدیم نمود.

در ادامه، مجری از منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما ایران دعوت نمود که برای ایراد سخنانی به روی صحنه بیاید، وی  بعد نام بردن از انجمن صنفی انیمیشن به عنوان یکی از منظم ­ترین صنوف خانه­ ی سینما ، بر لزوم جدی گرفتن جایگاه انیمیشن در آینده سینمای ایران تاکید کرد.  

در بخش بعد، پرستو کاردگر ، جایزه بهترین داستان پردازی را به  امین کفاش زاده برای فیلم «جسم خاکستری» تقدیم کرد و مراسم با معرفی نامزدهای بخش شخصیت پردازی توسط محمدخیراندیش ادامه یافت و جایزه بهترین شخصیت پردازی اهدا گردید به را احسان کافی و بهلول بلارک برای فیلم «ملکوت» ، با تشویق حضار گروه کماکان به سرپرستی مهدی ساکی،  لحظاتی از حزن و شادی موسیقی جنوب غرب کشور به اجرا گذاشت. همزمان با اجرای موسیقی، تصاویری از درگذشتگان انیمیشن ایران در سال گذشته پخش شد، یکی از این تصاویر مربوط بود به استاد نصرت ­الله کریمی که مراسم بزرگداشت­ وی سال گذشته در جشن دهم برگزار شده بود. همچنین یادی شد از آقای صفرعلی اصغرزاده که از فیلمسازان انیمیشن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه های گذشته بودند.

فردین خلعتبری نام آشنای موسیقی ایران و برنده دوره قبل، ابتدا لوح تقدیر بهترین موسیقی را به مازیار یونسی برای فیلم «ناقص» و سپس جام زرین این بخش را به پیمان یزدانیان برای فیلم « یکدیگر» تقدیم کرد.احسان انصاری و حسام جواهری از انیماتورهای جوان انیمیشن ایران، جایزه بهترین انیمیت را به مهدی علی بیگی و امیر کاظمی برای «شماره ­های افسانه ای:۷» اهدا کردند.

در بخش بزرگداشت دو استاد گرانقدر و پیشکسوت انیمیشن عروسکی ایران عبدالله علیمراد و ابوالفضل رازانی، پس از پخش کلیپی درباره این دو استاد، مجری از هیئت مدیره انجمن صنفی انیمیشن و  رحیم لیوانی  مدیریت مرکز صبا و محمد حمیدی مقدم مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دعوت نمود تا در اجرای مراسم پاسداشت  همگی بر روی صحنه بیایند و حضار با تشویقی درخور این اساتید از تلاشهای ایشان در طول سالیان تقدیر نمودند.

مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پس تجلیل از مقام این دو استاد، چند کلامی در خصوص نقش حمایتی مرکز در ساخت فیلم های کوتاه آرتیستیک سخن گفت.

در ادامه لوح تقدیر فیلمساز نوجوان که به امیر مهدی براتی تعلق گرفت  و جایزه­ی استعداد جوان سال ۹۸ را  کسری یزدانی از آن خود کرد. صادق جوادی کارگردان فیلم «روباه» لوح تقدیر بهترین کارگردانی را به سمانه شجاعی برای فیلم «جسم خاکستری» اهدا کرد و جام زرین بهترین کارگردانی به ملیحه غلامزاده به خاطر فیام «کلاف» تقدیم شد.

مریم کشکولی ­نیا، رییس هیئت مدیره­ ی آسیفا ایران، جایزه فیلم منتخب اعضای آسیفا را به فیلم «کلاف» به کارگردانی ملیحه غلامزاده سپرد.

بابک و بهنود نکویی، جایزه ی بهترین سریال یازدهمین جشن مستقل انیمیشن را به «شماره ­های افسانه ای: ۷» به تهیه کنندگی مهدی علی بیگی اهدا کردند و  محمدرضا کریمی صارمی مدیر امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جایزه بهترین فیلم کوتاه را به تهیه کننده فیلم  «کلاف»  سید جواد حسینی نژاد تقدیم کرد.

پس از ثبت یک عکس دست‌جمعی از حضار و برندگان، مراسم جشن یازدهم به پایان رسید و در شب خنک پاییزی انارهایی سرخ و آش گرم در حیاط تاریخی مجموعه ­­ی بنیاد سینمایی فارابی در انتظار مهمانان بود تا خانواده انیمیشن در پیشواز شب چله یکبار دیگر گردهم جمع شوند.

 


بازگشت